Nie za późno dla Ciebie na TAKIE rzeczy?

Jadę na wymianę

Jadę na wymianę zagraniczną do Indonezji!

  • TY jedziesz na wymianę za granicę? Aż na 4 miesiące?
  • Super sprawa, ale dlaczego dopiero teraz?!
  • Nie za późno dla Ciebie na takie rzeczy?
  • A co z Twoim chłopakiem…?
  • A co z pracą….?
  • O matko, jak daleko! Nie chciałaś gdzieś bliżej, w cywilizacji?

Spotykam się czasem z takimi reakcjami na moją decyzję o wyjeździe na kilkumiesięczny staż do Indonezji. Większość moich bliskich znajomych spodziewała się, że końcu gdzieś wyjadę, bo po pierwsze założyłam bloga o nazwie ‘jadenawymiane’ (:D), a po drugie od paru lat często o tym mówię. Jednak w rzeczywistości jest to dla nich spore zaskoczenie, bo to w końcu tak daleko i stosunkowo na tak długo.

W tym momencie niektórzy z Was mogą popukać się w czoło lub dokonać tzw. fejspalmu:

Cztery miesiące?! Dżakarta to przecież stolica! Gdzie ta egzotyka, gdzie survival, gdzie ‘prawdziwa podróż’. E, NUDA.

To prawda, że moja mała wizyta w Indonezji wypada blado w porównaniu do rocznych backpackerskich wypadów czy podróży dookoła świata. Jednak sama decyzja, jak i przygotowania nie są proste. Kosztowało mnie to sporo, ale wiem że warto. Największą zaletą mojej podróży jest właśnie to, że jest właśnie moja! 🙂

TY jedziesz na wymianę za granicę? Aż na 4 miesiące?

Ano tak. Jadę na trzymiesięczny staż, a potem przez miesiąc zwiedzam Jawę i okoliczne wyspy.

Super sprawa, ale dlaczego dopiero teraz?!

Wcześniej byłam strasznie głupia :< Odkładałam to na później i później, aż straciłam status studenta i poczułam, że studentom to jest jednak łatwiej w życiu!

Nie za późno dla Ciebie na takie rzeczy?

Nie mam dziecka i męża, relatywnie niedawno skończyłam studia, więc nie, nie jest za późno. Ale faktycznie, czuję że to może być ostatni moment na tego typu wyjazd. Nie zrezygnuję z podróżowania, jednak będę mieć o wiele więcej zobowiązań. Także jeśli wciąż studiujesz, to serio – pakuj walizkę i jedź na wymianę! 🙂

A co z Twoim chłopakiem…?

Trudno mi go zostawić w Polsce. Na pewno będę bardzo tęsknić i czekać na wiadomości. Wiedziałam, że również po powrocie nie będzie łatwo. Kiedy ja będę wciąż żyła wyjazdem, on za to nie bardzo będzie mieć ochotę na oglądanie miliona zdjęć i wysłuchiwanie opowieści o “tej cudownej plaży / świątyni” przy każdej okazji. Kiedy tylko mi się coś skojarzy i przypomni. Dlatego postanowiłam sprawić, że ten wyjazd zostanie NASZ – na ostatnie dwa tygodnie mojego pobytu mój luby dołączy do mnie i pozwiedzamy razem, zupełnie jak na podróży przedślubnej #najsłodziej!

A co z pracą….?

Z tym miałam naprawdę ciężki orzech do zgryzienia. Kariera czy podróż? Stabilizacja czy powtórne szukanie pracy po powrocie? Zdecydowałam się zrezygnować z obecnej pracy na rzecz wymiany, ale od razu po powrocie zamierzam wrócić na rynek i znaleźć zatrudnienie. Mam nadzieję, że doświadczenie międzynarodowe mi w tym pomoże. Decyzję o rzuceniu pracy podjęłam na samym początku, dlatego łatwiej było mi filtrować oferty, tj. mogłam sobie pozwolić na dłuższe wyjazdy.

O matko, jak daleko! Nie chciałaś gdzieś bliżej, w cywilizacji?

Właśnie tego chciałam! Jak najdalej, jak najgłośniej, jak najwięcej! Szukałam ofert w największych miastach świata jak Rio, Hong Kong czy Lima. Krajobrazy, natura, klimatyczne miasteczka są równie interesujące i ciekawe, jednak w tym wypadku ciągnęło mnie do takiego tygla kulturowego, mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi 🙂 Aha i w Indonezji też jest cywilizacja, bez przesady!

Tak naprawdę chyba najtrudniejszym dla mnie pytaniem jest zwykłe “dlaczego akurat staż/praktyka w Indonezji”? Bo cóż, tak bez żadnych ściem i bez owijania w bawełnę – to po prostu była chwila moment, decyzja podjęta na podstawie opisu projektu i myśli “a właściwie, dlaczego nie”? Projekt, na który jadę jest świetny i to on zaważył na moim wyborze. Jest to praca w dziale marketingu, a do moich obowiązków należeć będzie promocja szkoły językowej ILP Indonesia wśród studentów szkół wyższych w Dżakarcie.

Przygoda zaczyna się 26 lipca!

Fajne? Przybij podróżniczą piątkę:

RelatedPost