Wakacje w USA!

Work and Travel opinie

Dla wielu osób brzmi to jak Najlepsze wakacje życia. I często tak właśnie jest 😀 Dlatego na stronie o wymianie międzynarodowej nie może zabraknąć programu, który jest w Polsce bardzo popularny. Poznajcie Work and Travel!

Work and Travel – co to jest?

Głównym celem i zarazem największą korzyścią Work&Travel USA jest to, że program umożliwia zarobienie pieniędzy, które można wykorzystać na podróż po Stanach. Przez trzy miesiące wykonuje się bardzo prostą, sezonową pracę. Kolejny miesiąc można wykorzystać w dowolny sposób, ponieważ wiza umożliwia podróżowanie po zakończonym kontrakcie przez 30 dni. Oczywiście, zaraz po skończonej pracy można wrócić do Polski, ale umówmy się, mało kto tak robi 🙂

Work and Travel – wymagania

Zanim przejdziemy dalej, sprawdź czy spełniasz poniższe warunki:

 • wiek: 18-30 lat
 • jesteś studentem – tutaj uwaga: najlepiej jeśli jesteś “w trakcie studiów”, tj. masz za sobą co najmniej jeden semestr
 • Skończyłeś licencjat i idziesz na magisterkę, lub po studiach magisterskich idziesz od razu na podyplomówkę
 • Studenci ostatniego roku powinni być przygotowani do dużo ‘cięższej’ rozmowy z konsulem, który na pewno poruszy temat Twoich planów zawodowych w Polsce po powrocie do kraju. Ponadto obrona pracy magisterskiej/licencjackiej powinna odbyć się po rozmowie wizowej
 • potrafisz dogadać się po angielsku
 • masz ważny paszport przynajmniej przez 6 miesięcy po planowanym powrocie.

Wymagania są dość restrykcyjne, ale do spełnienia :). W tym roku (2016) wprowadzono możliwość wyjazdu dla licealistów, którzy idą na studia – czekam na ich relacje we wrześniu :).  

Work and Travel – rodzaje pracy

Generalnie rodzaj wykonywanej pracy można podzielić na trzy kategorie:

 • support staff – pomoc kuchenna/sprzątanie
 • counselor – wychowawca/opiekun (najczęściej dzieci)
 • praktyka/staż – praca w amerykańskiej firmie w obszarze związanym z wykształceniem//doświadczeniem (minimalny okres wyjazdu to 6 miesięcy)

Work and Travel – biura

W zależności od biura, podział ten może trochę się różnić. Listę aktualnych, akredytowanych biur wrzucam niżej. Każdy z nich umożliwia wyjazd na innych warunkach, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się ofertom:

Work and Travel – Koszty

Występują znaczne różnice w kosztach programu, orientacyjnie można mówić o opłatach zaczynających się od 3500 zł (koszty biura, wiza, zaświadczenie o niekaralności, bilety, ubezpieczenie) + około 300$ dolarów start (dojazd z lotniska, wyżywienie przed rozpoczęciem obozu i inne). Im szybciej zdecydujemy się na wyjazd, tym lepiej dla naszego portfela – najczęściej biura udzielają sporych rabatów za wczesne zapisy.

Work and Travel – Zarobki

Zarobki wahają się od 5,5 do 10 dolarów za godzinę. Zwróć uwagę również na ilość godzin do przepracowania w tygodniu i czy będziesz otrzymywać napiwki. Np. w restauracjach w USA napiwki są obowiązkowe :). Warto też zwrócić uwagę jaka jest minimalna stawka w poszczególnych stanach (bo każdy ma inną) – można wybrać wtedy taki stan, w którym jest ona dość wysoka 😉

Work and Travel – Wskazówki

Co zrobić, żeby wyjazd do Stanów był udany? Jak się przygotować? Na podstawie rozmów z uczestnikami programów i przedstawicielami biur wypisałam 17 rzeczy, które warto mieć na uwadze przed wylotem.

 1. Najczęściej uczestnicy przygotowują za długie filmy aplikacyjne. Mimo, że zwykle maksymalna długość to 1 minuta, optymalny czas trwania oscyluje w granicach 30 sekund – dłuższych nie chce się ludziom oglądać.
 2. Angielski na filmiku powinien być bardzo dobry – naucz się dobrze mówić przygotowany tekst.
 3. Zdjęcie w formularzu/profilu powinno być uśmiechnięte! 🙂 W żadnym wypadku nie dodawaj smutnych, paszportowych zdjęć.
 4. Jeśli rodzice mają obawy i wątpliwości odnośnie Twojego wyjazdu – podaj im numer telefonu do przedstawiciela biura. Wbrew pozorom oni często przeprowadzają takie rozmowy :).
 5. Im szybciej zdecydujesz się na wyjazd, tym mniej zapłacisz – możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych.
 6. Sesja i egzaminy – najczęściej wyjeżdża się na początku czerwca i wraca pod koniec września, dlatego kwestię ewentualnych egzaminów trzeba rozwiązać wcześniej.
 7. Większość uczestników Work&Travel USA nigdy więcej nie wraca do Stanów.
 8. Podobno bez problemu kupisz dobrego iPhona za 150$ – zwłaszcza przed premierą nowego modelu 😉 
 9. Po Stanach najwygodniej podróżuje się samochodem.
 10. W tym roku stworzono kilka ciekawych opcji dla licealistów (np. semestr w szkole w USA, opcja wyjazdu na W&T po zakwalifikowaniu się na studia, ale bez wymaganej legitymacji).
 11. Podróże warto zaplanować wcześniej! Dzięki temu łatwiej znajdziesz grupę, która jedzie w tym samym kierunki i sporo zaoszczędzisz.
 12. Z niektórymi biurami i do niektórych pracodawców można jechać z przyjaciółmi. Podobno istnieje jedna zasada – albo Wasza znajomość będzie dzięki temu silniejsza, albo przestaniecie się przyjaźnić. Wyjazd to próba charakterów :).
 13. Wybierając biuro zwracaj uwagę na opinię osób, które znasz. Większość komentarzy w Internecie pisana jest na zamówienie. Serio.
 14. Wybór pracodawcy to jedna z ważniejszych decyzji – tak jak powyżej, warto jechać na sprawdzone opcje.
 15. Bardzo często uczestnicy liczą na możliwość nadgodzin, które są bardzo dobrze płatne (150% stawki podstawowej). Prace z napiwkami również cieszą się wysokim powodzeniem.
 16. Czy miasto, w którym się pracuje jest ważne…? Zdania na ten temat są podzielone, dlatego musisz sobie zadać pytanie czy wolisz mieć możliwość np. weekendowego zwiedzania pobliskich miejscowości czy ostatnie 30 dni wykorzystasz na maksymalne podróżowanie.
 17. Nie każdy wie, ale na W&T można jechać bez pośrednictwa biura. Listę sponsorów (pracodawców) Work and Travel można znaleźć oficjalnej liście rządowej. Kosztowo na pewno bardziej się opłaca, ale wymaga większego zaangażowania :).

Ze swojej strony polecam również grupę na Facebooku, która stanowi rewelacyjne źródło wiedzy z pierwszej ręki 😀 Znajdziesz tam również osoby na tripy.

Work and Travel – Opinie

Wiadomo, że najlepiej wysłuchać opinii uczestników programu Work and Travel, dlatego sprawdź moją rozmowę z Oliwią o jej podróży do USA (trasa po Kalifornii i praktyczne wskazówki) 🙂

>> Work and Travel w USA. Jak było?<<

W 2017 ruszyło nowe forum o Work and Travel. Forum, a nie któraś z kolei grupa na Fb ;p Na pewno łatwiej ogarniać i grupować tematy na takiej zewnętrznej stronie. Pytanie, czy taka forma się sprawdzi. Na tę chwilę jest już tam kilka dyskusji, myślę że warto sprawdzić i śledzić. Oby tylko biura W&T nie wkurzały marketingiem szeptanym i fake’owymi komentarzami 🙂 

Fajne? Przybij podróżniczą piątkę:

RelatedPost