Wolontariat zagraniczny czy płatna praktyka?

Wolontariat czy praktyka

Myślałam, że już podjęłam decyzję. W końcu status absolwenta oraz posiadane doświadczenie zawodowe do czegoś zobowiązuje. Byłam pewna, że dobry wybór to wybór praktyk międzynarodowych.

Być może rosnące wątpliwości spowodowane są upływającym czasem – ilu z nas tak ma, że gdy nadchodzi pora podjęcia decyzji, tracimy pewność i nie wiemy co zrobić? 🙂

Na staż zagraniczny chciałam iść głównie ze względu na doświadczenie, poznanie innej kultury pracy i ‘podszlifowania’ języka biznesowego. Właściwie od zawsze najbardziej zwracałam uwagę na możliwości związane z rozwojem kariery/biznesowym: koła i  organizacje studenckie, przeróżne warsztaty czy praktyki i praca podczas studiów. Więc taki kierunek wymiany zagranicznej ani mnie, ani nikogo z moich przyjaciół nie zdziwił.

Jedna im dalej jestem w swoim planowaniu, tym bardziej myślę o tym, że prawdopodobnie ten wyjazd to jedna z ostatnich (ostatnia?) dłuższa podróż. I nie wiem, czy chcę ją spędzić w biurze.

Zauważyłam taką tendencję, że na praktykę i staże wyjeżdżają osoby “obyte” z podróżami. Które gdzieś już były, coś widziały i chcą skupić się na innych rzeczach. Świeżaczki wolą po prostu chłonąć kulturę miejsca i zacząć od czegoś krótszego, gdzie spotkają wielu wolontariuszy. Nie lubię generalizować, dlatego zaznaczę że od tego zawsze są wyjątki 🙂

Podobno jednym z lepszych sposobów jest wypisanie sobie wszystkich za i przeciw czy  też wad i zalet każdej z opcji. To też poradziła mi moja siostra, przyszła Pani Psycholog 🙂

Sprawdźcie różnice między wolontariatem zagranicznym a praktyką. Mimo, że obie opcje wydają się być bardzo podobne, to jednak zasadniczo się różnią. Co jeszcze mogłoby być na tej liście?

Wolontariat zagraniczny i praktyka zagraniczna – różnice

Wolontariat a praktyka różnice

Decyzja jest trudna, ale trzeba ją szybko podjąć. W końcu to już kwiecień i “peak wymianowy” – czyli czas gdy jest najwięcej ofert i opcji na wyjazd, powoli mija. Trzymam kciuki za Wasze podróże :).

Fajne? Przybij podróżniczą piątkę: