Co zabrać na wymianę? Oryginalne prezenty dla Host Family

Prezenty dla Host Family

Prezenty dla Host Family, Au pair, Erasmus…

Poniższa lista nie dotyczy wyłącznie wymiany zagranicznej, większość jej elementów możesz dowolnie wykorzystać podczas podróży lub wakacji w innym kraju. To też pomysły na ciekawe prezenty dla host family lub coachsurfera. Kto nie lubi dostawać upominków?! 😀

Pakowanie to według mnie absolutne TOP3, jeśli chodzi o listę najtrudniejszych rzeczy do zrobienia przed wymianą zagraniczną. Wyżej są tylko pieniądze i pozwolenie od rodziców 😉

W tym wpisie nie bedę roztrząsać problemów typu „ile par butów wziąć do walizki” lub „jakich kosmetyków potrzebujesz”. Zawarłam wskazówki wspomagające wyłącznie dzielenie się swoją kulturą i zachęcające do tego samego ludzi, których spotkasz na swojej drodze 🙂 Generalnie jestem przeciwna upominkom typu “do postawienia”, bo służą raczej “do kurzenia”.

Co zabrać na wyjazd zagraniczny?

1. Pocztówki

To mój absolutny numer jeden! Pocztówki zajmują bardzo mało miejsca w walizce i można na nich umieścić spersonalizowaną wiadomość. Najchętniej wybieram te pokazujące miejsce, w którym mieszkam (Trójmiasto <3). Czy to nie wspaniały wstęp do rozmowy o swoim rodzinnym mieście?! 🙂 

Podobną opcją są rownież magnesy na lodówkę.

Koszt: niewielki. Około 1-3 zl za 1 pocztówkę.

Prezenty dla Host Rodziny
Kiedyś ta lodówka (tak, to lodówka) wypełni się dziesiątkami odwiedzonych miejsc 😉

2. Koszulka

W moim plecaku znalazło się miejsce na kilka koszulek związanych z Polską i AIESEC Gdańsk, czyli organizacją z którą wyjechałam. Przydają sie zwłaszcza podczas eventów kulturowych (tego rodzaju wydarzenia są często spotykane na wymianie).

Mając taką koszulkę od razu wiadomo skąd jesteś i łatwiej nawiązać rozmowę 🙂 Koszulki można również zrobić samemu, polecam ten tutorial. 

Koszt: średni. Kilkanaście złotych za 1 koszulkę.

3. Flaga

Nie zajmuje dużo miejsca, a na wymianę jak znalazl. Idealna do wykorzystania na evencie. Podobno też z flagą polski dobrze sie łapie stopa :)

Koszt: niewielki. Kilka-kilkanaście złotych za 1 flagę.

4. Zdjęcia

Pierwsze chwile rozmowy z napotkanymi ludźmi dotyczą najczęściej tego skąd pochodzisz, kim jesteś i czym się zajmujesz. A odpowiedzi urozmaicone zdjęciami zawsze wychodzą bardziej ciekawie. Na podstawie własnego doświadczenia widzę, że początkowe bariery szybciej dzięki temu maleją.

Dlatego zawsze noszę ze sobą zdjęcia z Polski (góry, morze) i mojej rodziny. Najczęściej mam je po prostu w jednym folderze na komórce.

Koszt: niewielki, a nawet zerowy jeśli ich nie wywołujemy.

Co zabrać w podróż za granicę
Mój folder ze zdjęciami.

5. Alkohol 

Polska i wódka to dla niektórych synonimy. Na imprezie może być ona ciekawym elementem zabawy “kto wypije szota polskiej wódki jest super”. Czasem alkohol jest wykorzystywany jako prezent, ale z tym bym raczej uważała. Uwaga, szoking fact: niektórzy nie piją. 

Koszt: średni. Kilkadziesiąt złotych za 1 butelkę. Przecież nie weźmiesz jakiejś szmiry do chwalenia się polskim dobrem narodowym :< 😛

6. Polski film na DVD

Koniecznie z napisami w języku używanym w tym kraju! Ciekawa opcja, zwłaszcza jesli np. możecie obejrzeć ten film razem. Jaki film wybrac? W zagranicznych rankingach polskich filmów najczęściej znajdziemy poważne tytuły. Nie dziwi mnie to, ale na pierwsze wspólne oglądanie wybrałabym coś lżejszego niż „Nóż w wodzie”.

Koszt: średni. … Do prezentu nie wykorzystuj TPB! 😛

7. Rzeczy made in Poland

Czekolada Wedel, Michałki czy Ptasie Mleczko to już prawdziwe symbole 😉 Jednak prezentem made in Poland nie muszą być tylko słodycze: zwróc uwagę np. na kosmetyki polskich marek (Ziaja, Inglot czy dr Irena Eris).

Nie byłabym sobą gdybym nie napisała: książki! Taak, dobrych, polskich autorów mamy naprawdę sporo.

Zagranicznym znajomym podarowałabym coś Sapkowskiego, Zygmunta Miłoszewskiego, Chmielewskiej, Kapuścińskiego czy Nienackiego dla dzieci.

Koszt: średni. Kilka-kilkadziesiąt złotych za sztukę.

8. Drobne pieniądze

Do dzisiaj przechowuję w portfelu otrzymane od egipskiego przyjaciela drobne monety czy piękne banknoty z Rumunii od mojej siostry. Ostatnio też do mojej kolekcji dołączył hajs z Wietnamu (dzięki, Mai <3) Nie twierdzę, żeby od razu dawać 100 zł przypadkowej osobie, ale 1 gr na szczęście czy 2 zł kolekcjonerskie to super sprawa. Nie mylić z rozdawnictwem pieniedzy i wspieraniem biedy.

Koszt: niewielki

9. Wlepy

Zainspirowała mnie jakaś para podróżników. Niestety nie mogę sobie przypomnieć, z którego bloga. Google też nie pomaga 🙁 Z tego co pamietam, wzięli ze soba kilkaset (kilka tysięcy?) naklejek z samodzielnie opracowaną grafiką i rozdawali je potem podczas podróży. To rewelacyjny pomysl!

Koszt: średni. Okolo 10-30 gr. za 1 wlepkę. Minimalne zamówienie zaczyna się zwykle od kilkuset sztuk. Kilka lat temu zamawiałam wlepki od tej firmy, także mogę ją polecić (za 3000 sztuk zapłaciłam 300 zł netto. Może też jacyś znajomi jadą na wymianę i koszty się rozłożą?)

Wlepy AIESEC University of Gdańsk
Uwielbiam ten projekt

10. Silikonowe bransoletki

To tradycja wzięta z AIESEC 😉 Członkowie kupują kilka bransoletek z własnego oddziału, po czym wymieniają się z członkami innych miast. Albo po prostu wręczają je różnym osobom, z którymi dobrze spoędzili czas np. na konferencji narodowej (w podziękowaniu za ciekawą rozmowę, interesujące szkolenie, zimne piwo na imprezie).

Koszt: duży. Okolo 2-4 zl za 1 bransoletkę. Tutaj też trzeba pamiętać o minimalnym zamówieniu. Silikonki to chyba najtańsza opcja na rynku, zwłaszcza jeśli wybierze sie opcję umieszczenia ich loga po wewnętrznej stronie bransoletki (10% zniżki, logo jest całkowicie niewodoczne podczas noszenia).

Uwaga: jeśli wyjeżdżasz z AIESEC, zapytaj się swojego opiekuna o wlepki i bransoletki. Kup kilka i podaruj przyjaciołom na wymianie 🙂

Prezenty dla Host Family
Moja skromna kolekcja

A Wy co zabieracie ze soba?! 😀 Jakie prezenty dla Host Family wymyśliliście?

Fajne? Przybij podróżniczą piątkę: