Rewelacyjny Monkey Forest w Ubud

Monkey Forest Ubud

Jedną z największych atrakcji w Ubud słychać z daleka: piski, krzyki i śmiechy rozbrzmiewają już przy samym wejściu, bo małpki z Monkey Forest bawią się już na parkingu!

Nie spodziewałam się, że to miejsce, tak popularne i oczywiste, tak bardzo skradnie moje serce 🙂 Jeśli tylko czas na to pozwoli, chętnie wybiorę się tam jeszcze raz.

Cały park składa się z wielu dróżek, mostków, przejść i zaułków. A w każdym z nich na banana czeka kilkanaście głodnych makaków. Jeśli nieostrożnie masz ze sobą butelkę wody lub wisiorek na szyi, małpka zadowoli się i tym.

Równowaga ze światem

W Monkey Forest w Ubud mieszka około 600 makaków podzielonych na kilka stad – zdarza się, że walczą one między sobą o dostęp do wody i terytorium. Na terenie parku znajduje się również trzy świątynie datowane na XIV wiek, a wstęp do nich mają jedynie wyznawcy religii. Może to za sprawą wcześniejszej lektury, ale tę religijność silnie odczuwam przebywając w sanktuarium.

Tri Hita Karana to filozofia, o którą opiera się nie tylko działalność Monkey Forest, ale generalnie życie na Bali. Tri oznacza liczbę trzy, Hita tłumaczy się jako szczęście, a Karana – sposób bądź przyczynę. To koncepcja zalecająca zachowanie równowagi między człowiekiem a naturą, innymi ludźmi, bogami. Według tej myśli tylko człowiek zachowujący tę równowagę może być szczęśliwy.

Monkey Forest Ubud
Głowna swiatynia – Pura Dalem Agung Padangtegal.
Monkey Forest Ubud
Park wypełniają setki pomników

Zdjęcia z małpiego gaju wyglądają rewelacyjnie, ale nawet filmiki nie oddają tego, jak wiele mieszka w nim makaków i jak chętnie wskakują na turystów.

Byłam ogromnie zaskoczona, jak bardzo małpki ignorują odwiedzających je ludzi: bawią, się, skaczą, walczą i biegają nie oglądając się na robione im zdjęcia i kręcące się wszędzie tłumy.

Monkey Forest Ubud
Uwagę małp możesz zwrócić tylko w jeden sposób 🙂

Okay, ludzie ich nie obchodzą, dopóki nie zobaczą BANANÓW. Przysięgam, po zakupie kiści na stoisku nie minęło 5 sekund i już wszystkie zniknęły zjedzone przez kilka małpek. Gdy tylko któraś zorientuje się, że trzymasz banana, bez żadnych oporów wskoczy ci ramię i otworzy go sobie na Twoich plecach. Po posiłku rzuci skórkę na drogę i pójdzie poszukać kolejnego sponsora.

Monkey Forest Ubud
ODDAWAJ BANANA
Monkey Forest Ubud
Aha

Park jest bardzo zalesiony, mnóstwo w nim zakamarków i krętych ścieżek. Gdy zostawi się grupę odwiedzających za sobą i znajdzie ciche miejsce tylko dla siebie, można wyczuć tam aurę tajemniczości i poczuć bliski kontakt z naturą.

Monkey Forest Ubud
Klimat.

Obserwując makaki łatwo zauważyć, że każda z nich ma własną osobowość. Niektóre biegają dziko po całym parku, inne leniwie wylegują się na ciepłych kamieniach. Matki dbają o swoje potomstwo, a ojcowie gotowi są przegonić każdego intruza ze swojego terytorium.

Monkey Forest Ubud

Jak się przygotować się do odwiedzin w Monkey Forest w Ubud?

Wchodząc do Monkey Forest, pamiętaj żeby zdjąć biżuterię i schować wszystkie rzeczy, które małpka może ci zabrać: okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, kolczyki itd. Aparat zawieś na szyi. Staraj się również nie grzebać w plecaku, ponieważ zwierzę może pomyśleć, że trzymasz tam coś dla niego 🙂

Monkey Forest Ubud
Uwaga! Małpki wyciągają rzeczy również z torebek.

Miałam na uwadzę wszystkie wskazówki, jednak jednego się nie spodziewałąm. Jedna z małpek pomyliła mój blond warkocz z bananem i próbowała zjeść mi włosy! Gryzła mnie po całej głowie (!). Na szczęście nie bolało to ani trochę, miałam tylko problem żeby ją zrzucić – chyba za bardzo mnie polubiła.

Jak się zachować?

Po pierwsze nie krzycz, nie uciekaj i nie panikuj. Widziałam kilka turystek, które zaczęły histeryzować, bo małpka przebiegła obok nich (po co w takim razie tutaj przychodziły?). Takie zachowanie denerwuje zwierzęta i trudno przewidzieć ich reakcję.

Zachowaj spokój zwłaszcza wtedy, gdy makak na ciebie wskoczy. Nie dotykaj go, wkrótce mu się znudzisz. Nie zrobi Ci krzywdy! Makaki zachowują się agresywnie tylko w sytuacji zagrożenia. Jeśli zdarzy się ugryzienie, dostaniesz od personelu antyseptyczny żel. Małpy z Monkey Forest w Ubud nie mają wścieklizny – ich zdrowie monitorowane jest na bieżąco.

Monkey Forest Ubud
… co ja robię ze swoim życiem?

Praktyczne wskazówki

  • W listopadzie 2016 koszt wejścia do Monkey Forest w Ubud to 40 tysięcy rupii.
  • Kiść bananów to 20 tysięcy za małą garść i 40 tysięcy za dużą.
  • Wybierz się do Monkey Forest rano! Mniej turystów – większa frajda. Godziny otwarcia: 8:30 – 18:00.
  • Strona Monkey Forest: http://www.monkeyforestubud.com/

Lubicie małpki? 🙂

Fajne? Przybij podróżniczą piątkę:

RelatedPost