AIESEC Global Talents | Praktyczny przewodnik po programie

Global Talents AIESEC

Dobra, po paru miesiącach czas w końcu opisać najważniejszy dla mnie program 😀 Mowa o praktykach z Global Talents AIESEC (od niedawna: Global Talent).

Z Global Talents wyjechałam na 3 miesiące do Indonezji na staż związany z marketingiem. Członkiem AIESEC byłam przez ponad dwa lata, gdzie zajmowałam się między innymi promocją programów wymianiowych. 

Także na temat wyjazdów mam sporo do powiedzenia.

Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje o programie, czyli co warto wiedzieć przed wyjazdem i generalnie jeszcze przed wysłaniem aplikacji. W drugim tekście opisałam swoją subiektywną opinię na temat Global Talents i AIESEC generalnie:

>>Szczerze o moim doświadczeniu na praktykach z AIESEC<<

W momencie kiedy piszę te słowa, na stronie Global Talents AIESEC opisuje praktyki w dość enigmatyczny sposób. Strona nie zawiera wszystkich informacji (w przeciwieństwie do Global Volunteer, gdzie moim zdaniem bardzo ciekawie ujęto każdy aspekt wyjazdu i szczegóły procesu rekrutacji).

Herbata na stole (dobra, dobra… pepsi i ciastka :<) – możemy zaczynać!

Podstawowe wymagania –  Global Talents AIESEC

Najważniejsza rzecz: żeby wyjechać na płatne praktyki Global Talents musisz mieć doświadczenie (co najmniej kilka miesięcy).

Na początku, tuż po starcie programu w Polsce, wiele osób traktowało go jako “sposób na zdobycie doświadczenia” i aplikowało na wyjazd z pustym z CV z nadzieją na jego wypełnienie. Pracowałam wtedy w projekcie promocyjnym i mieliśmy sporo kłopotów ze stworzeniem prawidłowego komunikatu, który nie byłby mylący. Obecnie sytuacja wygląda dużo lepiej i zrozumienie idei programu jest dużo większe. Global Talents pomaga w rozwijaniu doświadczenia za granicą, w międzynarodowym środowisku.

Jeśli nie masz doświadczenia, rozważ wolontariat Global Volunteer (stara nazwa: Global Citizen) lub podprogram Global Talents: Entrepreneurship, który de facto też jest wolontariatem. Z tą różnicą, że zamiast pracy w NGO i na rzecz lokalnej społeczności, rozwijasz się w start upie.

Pamiętaj:

 • Nie musisz posiadać statusu studenta
 • Program jest dla osób poniżej 30 roku życia
 • Wymagana jest bardzo dobra znajomość angielskiego (B2/C1)

Ponadto każda firma przedstawia swoje wymagania, w zależności od stanowiska. Na końcu artykułu wrzuciłam ofertę, na którą się dostałam.

Czas trwania wyjazdu

Płatne praktyki zaczynają się od trzech miesięcy, jednak najwięcej ofert znajdziesz od 6 i wzwyż.

Bezpłatne praktyki Global Talents: Entrepreneurship trwają 6-3 miesięcy.

Jak zaaplikować na Global Talents?

Oferty znajdują się na stronie AIESEC opportunities. Nie musisz się rejestrować, aby przeglądać bazę.

Na stronie masz do dyspozycji skromną wyszukiwarkę, ale nie warto jej szczegółowo wypełniać – lepiej skupić się na priorytetach, tj. jeśli interesuje Cię HTML, to tylko tę wartość wpisz w formularzu. Chodzi o to, że wyszukiwarka nie działa zbyt dobrze, a i niektóre oferty nie zawierają każdego szczegółu. Ja wpisywałam tylko interesujące mnie kraje i przeglądałam dziesiątki (setki…) ofert – to żmudna praca, ale daje całościowy podgląd na to, co można znaleźć na platformie.

 1. Jeśli to, co widzisz Cię zainteresowało i rozważasz wyjazd z AIESEC, proponuję założyć konto na platformie. W formularzu w odpowiednią rubrykę wpisujesz najbliższy oddział AIESEC – zostanie Ci przydzielony student (Twój opiekun), który pomoże Ci w wyjeździe.
 2. Zwykle kontakt ze strony organizacji następuje po kilku dniach.
 3. Pierwszą rozmowę odbywasz z członkiem oddziału. To nie rozomawa kwalifikacyjna, ale radzę się do niej dobrze przygotować. Twój opiekun zbada Twoją motywację i preferencje dotyczące wyjazdu. Jeśli już na tym etapie okażesz zdecydowanie i wskażesz czego konkretnie szukasz (co nie jest zbyt częste :D), to na tej podstawie AIESEC będzie mógł pomagać Ci w szukaniu ofert.
 4. I teraz najciekawsza (najgorsza?) część 😀 Szukasz odpowiedniej oferty! Z perspektywy czasu widzę, że osoby które mają ograniczony czas (np. mają maksymalnie kilka tygodni na znalezienie praktyki) częściej się sprężają i wyjeżdżają. Jeśli masz więcej czasu to szukasz, szukasz i szukasz… Widzisz fajną ofertę, ale może gdzieś tam jest jeszcze fajniejsza… 🙂 I bum, nagle jesteś dorosły i nic z tego nie wyszło.
 5. Wrzucasz na swój profil CV i aplikujesz na wybrane praktyki.
 6. Po złożeniu aplikacji odbywasz rozmowę z członkiem zagranicznego oddziału, który odpowiada za ofertę.
 7. Jeśli przejdziesz ją pomyślnie czeka Cię rozmowa z przedstawicielem firmy.
 8. Jeśli Cię zaakceptują – teraz tylko formalności i wyjazd :)

Kraje

AIESEC Polska z niektórymi krajami ma zawarte porozumienia i właśnie do nich najłatwiej wyjechać. Ich lista zmienia się co jakiś czas, najłatwiej zapytać po prostu przedstawiciela oddziału lub swojego opiekuna (jeśli masz już przydzielonego). Partnerstwa zawierane są z oddziałami, w których jakość praktyk jest (najczęściej) wysoka a współpraca przetestowana. 

Global Talents AIESEC – Koszt

Koszty wyjazdu zmieniają się w zależności od oferty, jednak w większości wypadków firma gwarantuje:

 • zakwaterowanie
 • wyżywienie (zwykle jeden posiłek dziennie)
 • Internet
 • odbiór z lotniska transport do miejsca zamieszkania
 • wynagrodzenie

Koszty, które musisz pokryć:

 • koszty organizacyjne AIESEC Global Talent(s): 999 zł
 • koszty organizacyjne AIESEC Global Talent(s): Entrepreneurship: 750 zł
 • transport do kraju docelowego
 • wiza (ewentualnie)
 • szczepienia/ubezpieczenie (ewentualnie)

Czy łatwo się dostać?

W moim odczuciu nie jest łatwo się dostać i swoje trzeba odczekać. Musisz wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • większość ofert w bazie wisi po kilka miesięcy, ponadto portal opportunities nie działa zbyt dobrze. Co oznacza, że na Twoją aplikację zagraniczny oddział AIESEC może nie odpowiedzieć przez jakiś czas
 • sam proces rekrutacji może być wydłużony i trwać kilka tygodni: Twoje zgłoszenie jest najpierw rozpatrywane przez członków AIESEC, ich kontakt z firmą również nie jest natychmiastowy… cierpliwość  w tym wypadku to cnota!
 • na dobre oferty aplikuje bardzo dużo osób

Oczywiście trzymam kciuki żeby w Twoim przypadku tak się nie stało! Polecam trzymania się kilku przetestowanych przeze mnie wskazówek.

Wskazówki

1. Zwykle po rejestracji trzeba poczekać kilka dni na kontakt ze strony AIESEC. Jeśli tak się nie dzieje, wejdź na stronę oddziału, ktory zaznaczyłeś i sprawdź zakładkę kontakt. Znajdź osobę, która zajmuje się praktykami (to  Wiceprzewodniczący/a ds. Międzynarodowego Programu Praktyk i Wolontariatów). Nie krępuj się i wyślij wiadomość (zawsze podany jest ades e-mail).

2. Portal opportunities ma szansę stać się naprawdę efektywną bazą ofert – tyle, że nie tej chwili. Dlatego polecam zaglądać na grupy na Facebooku, gdzie AIESECerzy wymieniają się informacjami o ofertach.

Grupy, z których najczęściej korzystałam:

Szukaj grup ze słowami w nazwie typu: Match, Matching, GIP.

 • Jesli zalezy Ci na czasie zwróć uwagę na oferty z nagłówkami typu “urgent match” “fast matching” “asap”.
 • Skorzystaj z wyszukiwarki w grupie np. według interesującego Cię kraju
 • Pisz do osób, które wstawiły ofertę. Im zależy na znalezieniu praktykanta! Ja pisałam na Fb i na maila (wtedy dołączałam w kopii VP (wiceprezydenta oddziału)
 • Ustaw sobie powiadomienia na fejsie z wybranych grup… Ugniesz się pod ich iloscią, ale nie przegapisz “TEJ” oferty i znacznie szybciej znajdziesz coś wartościowego
 • Czasem udostępniany w poście link nie dziala. Prawdopodobnie to link do wewnętrzej części portalu, zarezerwowanej dla członków. Poproś w komentarzu o publiczny odnośnik.

3. Stwórz sobie Excela z listą ciekawych ofert. Niestety, dodawanie „do ulubionych” w platformie nie działa, dlatego trzeba zapisywać je gdzieś indziej.

Jeśli powyższe rady brzmią dla Ciebie jak stalkerstwo… Hmm. Trochę tak jest, ale jeśli chcesz szybko wyjechać… Miejmy nadzieję, że portal opportunities będzie kiedyś działał i proces aplikacji stanie się prostszy.

Poszukiwanie oferty trwało u mnie około 3 tygodni. Wiązało się to z prawie codziennym zaglądaniem na grupy i platformę. Byłam wybredna i zaaplikowałam tylko na około 6 ofert, z czego odpowiedziały mi dwa oddziały. Co ciekawe, nie miałam skype’a z przedstawicielem firmy. Moja rozmowa z AIESEC Indonesia po prostu została nagrana i przekazana dalej.

Przykładowa oferta – Global Talents AIESEC

Na co zwracać uwagę?

Generalnie im więcej szczegółów tym lepiej. Pytaj swojego opiekuna, czy dany oddział jest godny zaufania (czy ma dobrą ocenę, czy przyjmuje dużo praktykantów). Liczy się też szybkość i jakość odpowiedzi zagranicznych przedstawicieli – jeśli odpisują po długim czasie i dają jakieś strzępki informacji – olej ich i szukaj dalej. Prawdopodobnie będzie tak samo, gdy do nich przyjedziesz.

Najpiekniejsze (najlepiej platne…) oferty są z działu IT. Przy ich przeglądaniu może zechcesz zmienić kierunek studiów 😉

Wrzucam ofertę, na którą zaaplikowałam (znalazłam ten post w jednej z wspomniach grup na Facebooku). W treści znajduje się link do portalu – zwróć uwagę, jak bardzo różnią się opisem… Widząc taką ofertę na platformie nigdy bym na nią nie zaaplikowała. Ta sama oferta została zupełnie inaczej opisana na grupie:

Global Talents AIESEC
[GIP] [MATCH NOW FOR AUGUST OPPORTUNITY] Greetings!!
I want to offer you a marketing internship here in Indonesia.
(If you’re VP/Manager/Staff/EPManager, I’ll be really thankful if you can share this to your EP)
Company : ILP Indonesia
– TN link : https://opportunities.aiesec.org/opportunity/683616
– Allowance : IDR 3.000.000
– Duration : 3 months
Accommodation provided:
1 meal/ work day
Airport pick up
1 private room
Transportation (partly provided)
Position Available:
– Sales and Promotion interns
Requirements:
– Interested in marketing
– Able to create and develop marketing program
– Have a pleasant personality
– Good public speaking skill & communicative
– Experience in promotion event/ trade marketing will be an added value
If you’re interested in this opportunity, please do :
– Send to me (….@yahoo.com) your CV with your photograph attached
– Let me know your motivation on applying for this position
– Mention your country
– Available time to have an interview
(please state it in Indonesian time, GMT+7)

Nie zaaplikowałam na paltformie, tylko napisałam wiadomość na wskazany adres e-mail.

Jesli masz jakies pytania, napisz do mnie. Chętnie pomogę 🙂

Fajne? Przybij podróżniczą piątkę:

RelatedPost