Dokąd wyjechać na wymianę?

Dokąd wyjechać na wymianę

Załóżmy, że od już wczesnego dzieciństwa wiedziałeś, że chcesz zobaczyć [wstaw swój wymarzony kraj]. Dowiadujesz się o nim więcej, czytasz przewodniki, oglądasz galerie zdjęć w Sieci, szukasz opcji na wyjazd. Ten wpis nie jest dla Ciebie.

Napisałam tę notkę pod wpływem szoku związanego z ogromem możliwości stojącymi przed nami. Serio. Organizacje prześcigają się w poszerzaniu swoich ofert – jeśli pierwsza nie daje możliwości wyjazdu do kraju x, to druga pewnie tak, a trzecia już na 100%.

Udowodniono, że nadmiar wyboru nie tylko nie pomaga w podjęciu decyzji, ale często ją wręcz uniemożliwia*. Paraliżuje nas strach przed podjęciem złego wyboru, co często powoduje odsunięcie go w czasie i w konsekwencji rezygnacja. Obserwowałam podobne zachowania podczas pracy w organizacji studenckiej zajmującej się wymianą. Osoby, które szukały dla siebie programu często czekały na “lepszą, następną” ofertę. Najczęściej się tego nie doczekały. Tego błędu nie chcemy popełnić, o nie! 🙂

Gdzie wyjechać na wolontariat zagraniczny bądź praktykę międzynarodową?

Weź do ręki kartkę i długopis. Podobno to, co napiszmy ręcznie, ma dla nas dużo większą wartość**. Odpowiedz szczerze na poniższe pytań i koniecznie daj nam znać w komentarzu, co wyszło :).

Cel

Zawsze zaczynamy od celu! 🙂 Odpowiedz sobie, po co chcesz jechać na wymianę?

 • Po to by pomagać innym?
 • Zdobyć międzynarodowe doświadczenie? W jakiej branży?
 • Nauczyć się języka? Jakiego?
 • Chcesz zobaczyć TEN kraj? Jaki?
 • Chcesz spróbować czegoś innego, nowego? Czego?

Zapisane? Świetnie. Teraz wybierz to, co jest dla Ciebie najważniejsze. Wybierz jedną rzecz i pamiętaj o niej zawsze – to będzie Twoja motywacja do wyjazdu na wymianę. To na jej podstawie będziesz wybierać swój projekt.

Projekt

Rozmawiałam z wieloma osobami, które na wymianie już były i najczęściej wskazywały właśnie na projekt jako najpoważniejsze kryterium wyjazdu. Pisząc “projekt” mam na myśli zadania i obowiązki do wypełnienia w ramach przypisanej pracy. To najważniejsza sprawa zarówno podczas wolontariatu jak i stażu zagranicznego.  Ze mną jest podobnie – przecież tym będę się zajmować przez większość czasu 🙂  

Oczywiście, możemy wyjechać do naszego wymarzonego kraju nawet podejmując się nieciekawego dla nas projektu – jednak zadajmy sobie pytanie, czy wypełnianie nudnych lub głupich rzeczy przez kilka godzin dziennie nie spowoduje później dużej frustracji?

Odpowiedz sobie na kilka pytań:

 • Co lubię robić?
 • W czym jestem dobry?
 • W czym się chcę podszkolić?
 • Jaki temat jest dla mnie szczególnie ważny?
 • Jakie warunki muszę mieć zapewnione? Zakwaterowanie/jedzenie/coś innego?

Kraj

Ta część jest dla mnie szczególnie trudna – w końcu tyle jest niesamowitych rzeczy w każdym kraju na świecie…! Który wybrać?! Postanowiłam sobie tę sprawę nieco uprościć, zobaczcie czy taka opcja sprawdzi się również u Was :).

Zadałam sobie trzy następujące pytania:

 • Czy interesuje mnie wyjazd do innego europejskiego kraju, czy większa egzotyka?
 • Czy chcę jechać do rozwiniętego kraju czy bardziej ‘dziewiczego’?
 • Czy ten kraj jest bezpieczny? Jak wygląda sytuacja polityczna?

Takie uproszczenie powinno pomóc w wyklarowaniu jednego bądź grupy krajów.

Termin

Określenie terminu jest chyba najłatwiejszą częścią. Wiadomo – jak najszybciej :).

A tak serio, to spójrz na to:

 • Kiedy mam wolne? Wakacje studenckie?
 • A może urlop dziekański?
 • Może po licencjacie zrobić rok przerwy przed magisterką?
 • Koniec studiów – może przed znalezieniem pracy w kraju wyjadę na wymianę?
 • Na jak długo chcę/mogę wyjechać?
 • Ile czasu potrzebuję na zebranie pieniędzy?

Budżet

Kolejna kwestia, czasami najbardziej decydująca o naszym wyjeździe – kasa! 🙂

Już podczas pierwszego podcastu z Elą, stwierdziłyśmy zgodnie, że czasami lepiej jest się udać do bardzo odległego kraju, gdzie koszty życia są niższe, a więcej wydać na bilet lotniczy.

Mocno popieram tę teorię.

Warto rozważyć również sponsorowane programy, gdzie wkład własny jest bardzo niewielki. Takie jak np. Best Courses, Erasmus lub Erasmus+ (spory artykuł o tym już się szykuje).

 • Ile mam w tej chwili wolnych środków?
 • Ile mam czasu do wyjazdu? Ile zdążę zaoszczędzić?
 • Czy jestem w stanie poszukać dodatkowej pracy?
 • Ile będzie kosztował bilet lotniczy?Jak dużo wydam na życie (prawdopodobnie)?
 • Czy chcę podróżować po wybranym kraju – ile to będzie kosztować?

O budżecie pojawi się jeszcze sporo artykułów na tym blogu. Najbliższy już w sobotę – zapisz się do newslettera żeby nie przegapić! 🙂

Inne

Powyższe punkty to 5 głównych obszarów, które musimy wziąć pod uwagę, ale tak naprawdę kryteria możemy mnożyć bez końca.

 • Miejscowość blisko morza/oceanu?
 • Duże/małe miasto?
 • Środek państwa żeby ułatwić podróżowanie?

Dobra, nie rozdrabniajmy się już tak bardzo – nie o to w wymianie przecież chodzi, prawda? 🙂

Mój wybór

Usiadłam, wzięłam kartkę, długopis i napisałam.

Cel: czego ja tutaj nie wpisałam! Ledwie mi miejsca starczyło na wszystkie cele, które chciałabym spełnić podczas wymiany. Dwa razy więcej czasu zajął mi za to wybór jednego, najważniejszego priorytetu. Zdecydowałam, że najistotniejsze jest dla mnie nabranie doświadczenia w branży, w której chcę się rozwijać i pracować. Kolejny raz kariera okazała się ważniejsza, ale no cóż :). Mocno zastanawiałam się nad językami, ale akurat ten cel znacząco zmniejszyłby liczbę krajów, do których mogłabym wyjechać.

Projekt: tutaj skupiłam się na opisaniu rzeczy, które lubię robić i na czym zależy mi najbardziej. Pomijając kwestie zawodowe, chcę pojechać do miejsca, w którym będzie mnóstwo wolontariuszy/studentów itd. – im więcej różnych kultur, tym lepiej! Ważne jest też dla mnie zaufanie do organizacji oraz dobra opinia “oddziału goszczącego”. Otóż nawet w ramach jednego programu poziom poszczególnych oddziałów jest różny. Dlatego warto mieć dobry kontakt ze swoim “opiekunem” i pytać o takie rzeczy. Gwarantowane zakwaterowanie to dla mnie minimum, które oferta musi zawierać – mój budżet jest mało elastyczny. Idealną sprawą byłoby również wyżywienie. Trochę przekornie, ale na listę wpisałam też “HR”. W przyszłości będę prowadzić własną firmę i według mnie dobrym pomysłem jest poznanie każdej działki, która jest w firmie niezbędna. A że jeszcze w HR-ach nie miałam okazji pracować… 🙂

Kraj: szczerze mówiąc, nie jest to dla mnie najważniejsza kwestia – o wiele ważniejszy jest projekt. Na mojej liście umieściłam parę krajów, które chciałabym w życiu odwiedzić. Zobaczymy, do którego z nich pojadę właśnie na wymianę :). Wiem tylko, że chcę wyjechać gdzieś BARDZO DALEKO.

Z powodów bezpieczeństwa i nacisków ze strony rodziców całkowicie wykluczyłam Afrykę.

Budżet: najbardziej bolesna część planowania 🙁 Dokładny budżet stworzę już po wyborze projektu i kraju, teraz dysponuję ogólnymi widełkami dostępnych środków.

Na bilety w dwie strony chciałabym wydać maksymalnie 3500 – 3800 zł. I właśnie na biletach chciałabym oszczędzić najwięcej – około kilkaset złotych (np. kupić bilet do Brazylii za 3200 zł, jak mój znajomy). Aby to zrobić, muszę znaleźć projekt jak najszybciej. Na “życie” wstępnie przeznaczam 4000-4500 na 3 miesiące (mając na uwadze, że zakwaterowanie będę miała zapewnione). Podróże to w tej chwili 700-1000 zł. Niezbyt dużo, liczę na to że uda się przesunąć parę groszy z biletów lub kosztów życia #oszczędzanie. Daje to kwotę w wysokości ok. 9000 zł. Więcej po prostu nie będę miała 😛

Gdzie wyjechać na wolontariat
Zobaczymy, czy te plany się spełnią!

A gdzie Ty jedziesz na wymianę? 🙂

 

* Polecam: Informacja. Bit, wszechświat, rewolucja. James Gleick

** Tę książkę również polecam: Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka. Robert Cialdini

Fajne? Przybij podróżniczą piątkę: