Europejski Korpus Solidarności 2017 | Staże i wolontariaty w UE

Dzisiaj przedstawiam Wam coś zupełnie nowego ! W tym roku rusza pierwsza edycja Europejskiego Korpusu Solidarności, dzięki któremu wyjedziemy na staż lub wolontariat zagraniczny. Program jest organizowany przez Komisję Europejską. Zapowiada się ciekawie!

Fakt, jest to pierwsza edycja i trzeba trochę wyjechać w ciemno, jednak KE ma już doświadczenie w prowadzeniu tego typu projektów (Erasmus+, EVS) i nie powinno stanowić to problemu. Na pierwszy rzut oka Europejski Korpus Solidarności to po prostu uzupełnienie tych wcześniejszych działań, ale jego forma, a zwłaszcza rekrutacja, jest dość rewolucyjna.

Rejestrować można się już w tej chwili. Nabór na projekty rozpocznie się późną wiosną 2017, a organizatorzy przewidują, że pierwsze wyjazdy będą miały miejsce już od czerwca. Założyłam konto w serwisie, dam znać, gdy coś zacznie się dziać 🙂

Europejskiego Korpusu Solidarności – wolontariat i staże zagraniczne

Przyjrzymy się definicjom wolontariatu i stażu w ramach programu:

Wolontariat: 

Projekty wolontariackie oferują młodym ludziom możliwość udziału w wolontariacie w innym kraju, prowadzonym w pełnym wymiarze czasu i przez okres od dwóch do dwunastu miesięcy

Staże: 

W ramach projektów z zakresu rozwoju zawodowego młodzi ludzie otrzymują oferty pracy, praktyki lub przyuczenia do zawodu w wielu różnych sektorach, w których prowadzone są działania oparte na zasadzie solidarności, w których poszukiwani są bardzo zmotywowani i aktywni społecznie młodzi ludzie.

Nic zaskakującego, wszystko wygląda w porządku.

Podstawowe wymagania

Wymagania dotyczące wolontariatu są bardzo podstawowe 🙂 Praktycznie jedynym warunkiem jest wiek:

 • 18 – 30 lat (możesz się zgłosić mając 17, ale wyjechać już po skończeniu 18-stu).  

Można się domyśleć, że w konkretnych projektach będą wymagane konkretne umiejętności, więc trzeba dokładnie uzupełnić profil na stronie Korpusu. Podobnie sytuacja ma się ze stażami.

Tak wyglądają opcje dotyczące doświadczenia do zaznaczenia na profilu

Na marginesie chcę zaznaczyć, że bardzo podoba mi się podkreślanie na każdym kroku misji programu. Że EKS ma służyć czemuś więcej niż tylko wpisowi w CV. W takich chwilach zawsze sobie myślę, co by było, gdyby tak każdy ‘młody człowiek’ wyjechał na wymianę i poznał ten świat z innej perspektywy… 😉 Zresztą, opisałam to w poniższym tekście.

>> Cała Polska powinna wyjechać na wymianę <<

Czas trwania wyjazdu

Od 2 do 12 miesięcy. Minimalny okres dla wolontariatu to 2 miesiące, dla stażu 4.

Rodzaje projektów

Wszystkie projekty muszą być zgodne z misją EVS. Odpowiednie linki znajdziecie na końcu tego wpisu. Generalnie, przykładowymi zadaniami mogą być:

 • pomoc przy odbudowie budynków zniszczonych na skutek katastrof naturalnych
 • działania wspierające imigrantów
 • projekty związane z ochroną środowiska
 • praca z osobami niepełnosprawnymi / dziećmi / osobami starszymi
Europejski Korpus Solidarności
Podczas rejestracji możesz zaznaczyć swoje preferencje.

Kraje

Na projekt można wyjechać do państw członkowskich Unii Europejskiej oraz jej bliskich partnerów (Turcji, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu, Macedonii). Co ciekawe, można również zgłosić chęć udziału w programie na terenie Polski.

Koszty

“Udział w projektach Europejskiego Korpusu Solidarności nie pociąga za sobą konieczności uiszczenia jakichkolwiek opłat.”

No! Bo kto widział płacić za wolontariat/staż tysiące złotych, jak to niektóre programy wymagają 😉

Wynagrodzenie / Kieszonkowe

Będąc na programie wolontaryjnym oczywiście nie otrzymujesz wynagrodzenia, ale możesz liczyć na opłacenie przez organizację kosztów podróży oraz zakwaterowania i ubezpieczenie. Czasem dodatkowo wypłacane jest też kieszonkowe na drobne wydatki

Ze stażem wygląda to trochę inaczej. Według znalezionych przeze mnie informacji, wyjeżdżający podpisuje umowę o pracę i otrzymuje wynagrodzenie zapewniające co najmniej utrzymanie.

Proces

Szczerze mówiąc, jestem dość zaskoczona i zaintrygowana tą formą rekrutacji na projekty. Ciekawe, jak taka zamiana ról się sprawdzi! Już tłumaczę o co chodzi.

Sam proces nie jest skomplikowany:

 1. Rejestrujemy się na stronie
 2. Uzupełniamy profil o swoje dane osobowe, wrzucamy bardzo krótkie teksty opisujące doświadczenie / motywację (do 400 znaków!) oraz preferencje dotyczące krajów i obszarów pracy. Zaznaczamy, czy chcemy wyjechać na wolontariat czy staż lub oba programy. Wpisujemy czas, w którym jesteśmy dostępni i chcemy wyjechać. Całkiem ładnie wygląda, bardzo intuicyjnie.
 3. I tutaj zaczyna się robić interesująco. Otóż, to nie my aplikujemy na konkretne projekty, ale to organizacje na podstawie naszego profilu… zgłaszają się do nas! Czyli po uzupełnieniu profilu czekamy na zaproszenie!

Garść ważnych informacji:

 • możesz w dowolnym momencie zaktualizować konto / ukryć je bądź usunąć,
 • nie masz obowiązku wyjazdu na zaproponowany projekt,
 • rejestracja według przedstawiciela EKS trwa 7 minut – mogę potwierdzić :).

Jean Claude Juncker, przewodniczący KE chce, by już w 2020 r. na program wyjechało 100 000 osób!

Czy łatwo się dostać do Europejskiego Korpusu Solidarności?

Pamiętajcie, że rejestracja nie gwarantuje wyjazdu. To organizacje proponują Wam udział w ich projektach, więc trzeba się trochę wyróżnić w bazie.

Tylko jak to zrobić?! W związku z tym, że w tym roku mamy pierwszą edycję programu, nie możemy liczyć na wskazówki od absolwentów :< Dlatego zadałam kilka pytań przedstawicielom Komisji Europejskiej w Polsce – powinni wiedzieć najlepiej :))

Macie własne pytania? Piszcie w komentarzach, na pewno przekażę 🙂

Fajne? Przybij podróżniczą piątkę:

RelatedPost