BEST Courses czyli ‘best kursy’ dla studentów ;)

Best Courses

Dawno się tak nie uśmiałam jak w gdańskim biurze BEST-u! Miałam przyjemność podejrzeć kręcenie filmu promującego BEST Courses, czyli wyjazdy zagraniczne dla studentów kierunków technicznych. Studencki klimat w studenckiej organizacji – magia!

Zobaczcie, jak to wyglądało:

Poniższy wpis dotyczy jednego ze sztandarowych projektów organizowanych przez Stowarzyszenie Studentów BEST, czyli tzw. BEST Courses. 

BEST Courses – co to jest?

Kursy organizowane przez BEST to krótkoterminowe wyjazdy zagraniczne dla studentów uczelni technicznych. Podstawową ideą kursów jest połączenie uzyskiwania wiedzy w atrakcyjnej formie przy jednoczesnym poznawaniu innej kultury.

Czyli prościej: wyjeżdżasz na super wycieczkę za niewielkie pieniądze, dużo się nauczysz, pogadasz po angielsku i poznasz masę ludzi. W jednym kursie najczęściej bierze udział około 20 studentów, praktycznie z całej Europy.

Podstawowe informacje o BEST Courses

 • Rekrutacja na kursy odbywa się 4 razy w roku na sezon wiosenny, letni, jesienny i zimowy.
 • W każdym sezonie możesz zaaplikować na 3 wybrane kursy.
 • W ciągu całych studiów możesz wyjechać maksymalnie na 3 kursy.

Różnice między poszczególnymi rodzajami kursów:

 • BEST Courses on Technology – kursy, które opisuje w tym tekście.
 • Leisure Events – to mniej nauka, a bardziej wakacje. Dlatego sponsorów jest mniej i wyjazd kosztuje więcej.
 • BEST Engineering Competition – to międzynarodowy konkurs inżynierski, w którym wykorzystuje się zdobytą wiedzę ze studiów w praktyce. Pracuje się w grupach nad rozwiązaniem różnego rodzaju case’ów. Procedura aplikacji na to wydarzenie jest taka sama jak przy kursach naukowych.
 • Events on Education – dla osób których kręci edukacja. Podczas tego wydarzenia studenci dyskutują, wymieniają się spostrzeżeniami na konkretne tematy dotyczące edukacji studentów uczelni technicznych. Poza częścią tą naukową też są takie ‚kursowe’ aktywności jak City Rally (niestandardowe zwiedzanie miasta) i inne zorganizowane imprezy. Można na nie aplikować bez ograniczeń, nawet jeśli było się już na 3 kursach.

Podstawowe wymagania

Najważniejsza sprawa: musisz być studentem uczelni, przy której działa grupa lokalna BEST-u. W tej chwili takich grup jest sześć: BEST Gdańsk, Gliwice, Kraków, Łódź, Warszawa i Wrocław. Linki do stron poszczególnych oddziałów znajdziesz na końcu tego artykułu 🙂

Oprócz tego:

 • Musisz posiadać ważną legitymację studencką na semestr, w którym chcesz wyjechać. Np. jeśli chcesz wyjechać na kurs letni, Twoja legitymacja musi być ważna do 31.10. Jeśli chcesz wyjechać wiosną, wystarczy że do 31.03.
 • Posiadać angielski na poziomie komunikatywnym – wszystkie kursy prowadzone są właśnie w tym języku.

Czas trwania wyjazdu

Zależy od konkretnego kursu, zwykle 1-2 tygodnie.

Kraje

Wyjechać z BESTem możesz do 33 krajów europejskich. Sprawdź dokładną mapkę z krajami i dostępnymi kursami.

Jak zaaplikować?

Widzisz kurs dla siebie? Super! Czas zaaplikować na wybrany wyjazd. Nie zrażajcie się wyglądem stron internetowych grup lokalnych. Z BESTem co roku wyjeżdża kilkadziesiąt osób, współpracują z wieloma firmami i uniwersytetami. Najlepiej skontaktujcie się z koordynatorem projektu, to najczęściej bardzo miłe osoby, które z chęcią pomogą :).

 1. Załóż bezpłatne konto na http://www.best.eu.org/
 2. Uzupełnij swój profil, czyli wpisz dane o wykształceniu, dotychczasowym doświadczeniu i znajomości języków obcych. Możesz też dodać np. informacje o swoim hobby, czy link do swojej strony.
 3. Zaaplikuj na wybrane kursy wysyłając list motywacyjny i odpowiadając na kilka pytań.
 4. Czas na weryfikację Twojego profilu przez członka BEST-u! Heeh, brzmi strasznie ale podobno sprawdzenie czy Ty to Ty zajmuje około 5-10 minut. Możesz zrobić to na dwa sposoby:
  • Skontaktuj się z koordynatorem projektu na Twojej uczelni. Sprawdź, gdzie na Twojej uczelni znajduje się biuro BEST-u. Wybierz się tam zabierając ze sobą legitymację studencką… i tyle. Koordynator sprawdzi jeszcze Twoje umiejętności językowe, czyli zada Ci kilka pytań po angielsku.
  • Sprawę możesz też załatwić online 🙂 Wyślij mailem do koordynatora zdjęcie/skan legitymacji. Jeśli nie masz jeszcze naklejonej pieczątki, to wystarczy, że dołączysz zrzut ekranu z aktywnym semestrem z indeksu elektronicznego (na Politechnice Gdańskiej to moja.pg). Co do angielskiego, możesz po prostu wysłać zdjęcie wyniku z matury lub jakiegokolwiek innego dokumentu potwierdzającego znajomość języka.

Zostało tylko czekanie na wiadomość, że tak, że udało się i serdecznie zapraszają Cię na wyjazd. Po akceptacji wpłacasz depozyt oraz rzecz, jasna – przygotowujesz się do podróży. Opłatę za kurs regulujesz na początku wyjazdu (w gotówce, już na miejscu).

Czy łatwo się dostać?

Konkurencja jest bardzo duża, dlatego warto poświęcić czas na dopracowanie listu motywacyjnego i samej aplikacji. To na ich podstawie odbywa się selekcja. Czasami nawet członkowie organizacji nie dostają się tam, gdzie chcą. Wynika to z tego, że liczba osób mogących uczestniczyć w 1 kursie jest ograniczona, a aplikować mogą studenci z 33 krajów.

Jeśli się nie udało, to nic straconego. Możesz bez przeszkód aplikować na kolejną turę. Aż do skutku 😀

Jak się dostać? Czyli sztuka pisania listu motywacyjnego

Pamiętaj – to jedna z najważniejszych części Twojej aplikacji. Poniżej 5 zasad, które pomogą Ci stworzyć rewelacyjny list motywacyjny ; ) Rady prosto od członków BEST-u:

List może być tylko w formie pisemnej. Poza tym nie ma żadnych ograniczeń co do oryginalności 😀 Forma jest absolutnie dowolna – można pisać wiersze, piosenki, kartki z pamiętnika. Im bardziej kreatywnie, tym lepiej : )

 • Indywidualne podejście – nie wysyłaj takich samych listów na każdy z kursów, na który aplikujesz. To rzuca się w oczy od razu. Dlatego przeczytaj uważnie informacje o samym kursie. Pomyśl, jakich osób szukają?
 • Wyróżnij się – a jakże 😀 Pokaż, ze Ci zależy! Nawiąż w liście do tematu kursu lub atrakcji, które chcesz zobaczyć w mieście, do którego jedziesz
 • Pokaż się od ciekawej strony – udowodnij, ze to właśnie Ty uczynisz ten kurs wyjątkowym! Wspomnij o swoich zainteresowaniach, niecodziennych talentach albo doświadczeniach.
 • Nie zanudzaj – idealna aplikacja nie powinna przekraczać swoją długością 3/4 strony A4 – żeby nikt nie zasnął w trakcie czytania : )
 • Przyłóż się do odpowiedzi na pytania – sam list motywacyjny to nie wszystko, przed Tobą jeszcze 2-3 pytania związane z tematyką kursu. Zdecydowanie zwiększysz swoje szanse, jeśli potrafisz wykazać, że interesujesz się danym tematem.

Sprawdź poniższą prezentację, która doskonale pokazuje, co należy robić. I czego unikać 🙂

 

A tutaj cała prezentacja o BEST Coursers.
Pamiętajcie, że to prezentacja z 2014 roku i kontakt do koordynatorki z Gdańska jest nieaktualny.

Łapcie też szczegółowy poradnik od BEST-u

Koszt

Fee, czyli opłata za kurs waha się od 10 do 15 euro/cały kurs. Cena obejmuje:

 • zajęcia i wykłady w ramach kursu
 • pomoce naukowe dot. kursu
 • zakwaterowanie
 • trzy posiłki dziennie (w tym jeden ciepły)
 • transport na zajęcia
 • tzw. “Weekend Trip” czyli weekendowy wyjazd rekreacyjno-integracyjny dla uczestników

We własnym zakresie trzeba zapłacić za:

 • transport do wybranego kraju
 • ewentualne własne rozrywki 😉 (typu wyjście na miasto/dodatkowe rozrywki)
 • depozyt w kwocie 40 euro, który zostaje zwrócony po przyjeździe i wypełnieniu ewaluacji

O zakwalifikowaniu się na wyjazd dowiesz się około 10 kwietnia o 23:00, dzięki czemu bilety można znaleźć w dobrej cenie.

Beściaki szczycą się tym, że współpracują z wieloma firmami, dlatego koszt wyjazdu jest stosunkowo niski w porównaniu do innych tego rodzaju programów. Polscy studenci płacą tylko 33% fee podanego na stronie! 🙂 Nieźle, co?

Uwaga! Istnieje opcja uzyskania dofinansowania na wyjazd. Należy złożyć podanie do dziekana swojego wydziału.

Przykładowe oferty BEST Courses

Wrzucam dwie przykładowe oferty. W każdym sezonie jest ich kilkadziesiąt. Znajdziesz tutaj informacje co można robić na takim kursie, czas trwania, warunki, cenę itd. Samo wyszukiwanie ofert jest bardzo proste i intuicyjne – wszystkie dostępne oferty zamieszczono na jednej stronie. Pamiętajcie o 67% zniżce!

Ale super! Gdzie znajdę więcej informacji?!

Przede wszystkim na stronach lokalnych oddziałów BEST-u, jak np. ten przy Politechnice Gdańskiej.

Oraz na głównej, ogólnoeuropejskiej stronie stowarzyszenia: https://best.eu.org/

Pozostałe 5 oddziałów:
Politechnika Śląska w Gliwicach
Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie
Politechnika Łódzka
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska

Pamiętajcie, aplikować na BEST COURSES możecie cztery razy w roku 🙂

Sprawdź, czy trwa rekrutacja, klik!

Mówi się, żeby nie żałować tego, co się zrobiło.
No to ja bardzo żałuję, tego czego nie zrobiłam. Nie wyjechałam na kurs, mimo że miałam taką możliwość dzięki studiowaniu na Politechnice Gdańskiej. Damn it. Kiedyś o tym myślałam (nawet się zarejestrowałam!), ale termin minął wraz z moimi chęciami. Nie idźcie tą drogą.

Fajne? Przybij podróżniczą piątkę:

RelatedPost