AIESEC wolontariat Global Citizen | Przewodnik po programie

AIESEC wolontariat Global Citizen

Wolontariat AIESEC Global Citizen (nowa nazwa: Global Volunteer) to program dla każdego studenta. Nie ważne z jakiej uczelni jesteś, co studiujesz i jaką masz średnią ocen.

Europa, czy trochę egzotyki? 6 tygodni, a może na dłużej? Praca w organizacji pozarządowej czy zwiedzanie kraju? Wrażenie robi baza z kilkoma tysiącami ofert i ogromna liczba dostępnych krajów.  No i możesz wyjechać przez cały rok.

Osobiście jaram się tym programem i bardzo mocno rozważam Global Citizen w swoich planach wyjazdowych :). Dawno temu byłam członkiem AIESEC, więc sporo wiem o tych wyjazdach i dzięki temu czuję się z tym wyborem pewnie. Ale… kto wie? Gdzieś tam jest program dla mnie, muszę go tylko znaleźć 🙂 Global Citizen na pewno jest silnym kandydatem. 

The exchange is out there

AIESEC wolontariat Global Citizen – co to jest?

W skrócie – wolontariat zagraniczny dla młodych osób. Misja programu Global Citizen w dużym stopniu dotyczy budowania zrozumienia międzykulturowego, szerzenia tolerancji i poprawy jakości edukacji. W jego ramach możesz prowadzić warsztaty dla różnych grup, organizować wydarzenia, prowadzić bloga, uczyć języków i wiele, wiele innych. W jednym mieście często przebywa wielu wolontariuszy, co jest dużym plusem tego wyjazdu. Wolontariusze najczęściej trzymają się razem, więc to że jedzie się samemu nie jest problemem – raczej nie można narzekać na nudę :).

Przeczytaj też opinie osób, które na Global Citizen już były! Np. mój wywiad z Elą opowiadającą o wyjeździe na Mauritis i Sri Lankę.

Wybierasz projekt dla siebie w jednej z 3 kategorii:

 • Culture & Education – w jego ramach prowadzisz zajęcia kulturowe lub językowe.
 • Health – dotyczy szeroko rozumianego ‘zdrowia’. Będziesz prowadzić np. zajęcia sportowe, warsztaty dotyczące odżywania czy ochrony przez wirusem HIV.
 • Social Marketing – wspierasz organizacje pozarządowe, np. organizując wydarzenia, prowadząc bloga czy kanały social media dla tej instytucji.

Podstawowe wymagania

Global Citizen jest dla WSZYSTKICH młodych osób. Żeby wyjechać na wolontariat zagraniczny z AIESEC musisz spełnić zaledwie dwa warunki:

 • mieć mniej niż 30 lat
 • znać język angielski na poziomie co najmniej B1 (czyli komunikatywny)

To tyle, nic więcej :). Nie trzeba posiadać statusu studenta.

Czas trwania wyjazdu

Najwięcej ofert jest na 6-8 tygodni.

Kraje

Teoretycznie możesz wyjechać do jednego z ponad 140 krajów, jednak AIESEC Polska rekomenduje poniższe miejsca, z którymi ma bliskie partnerstwa:

 • Rosja
 • Indie
 • Turcja
 • Chiny
 • Indonezja
 • Węgry
 • Grecja
 • Portugalia
 • Rumunia
 • Serbia
 • Brazylia
 • Kolumbia
 • Meksyk
 • Egipt
 • Uganda

Ja akurat nie ograniczam się do wyboru tylko między tymi krajami. Zawsze warto porozmawiać z ludźmi z AIESEC – na pewno coś doradzą. Można też np. prześledzić galerię zdjęć na fanpage’u i sprawdzić, dokąd wyjeżdżali inni studenci. Może ktoś już odwiedził NASZ kraj : ).

Jak zaaplikować?

Proces rekrutacji zawiera kilka etapów:

 1. Zarejestruj się na stronie https://opportunities.aiesec.org i uzupełnij swój profil o wymagane dane.
 2. Teraz czas na wybór odpowiedniego wyjazdu. Jeśli chcesz wyjechać na wolontariat, wybierz odpowiednią opcję (ikonka ‘balonika’) – pojawią się oferty w ramach programu Global Citizen. Mam w planach przygotowanie oddzielnego wpisu, który będzie w jasny sposób pokazywał jak ogarnąć tę stronę :).
 3. Wybrałeś już odpowiednią ofertę? Potrzebujesz pomocy lub informacji?

W obu przypadkach skontaktuj się z wybranym oddziałem AIESEC, z którego chcesz wyjechać. Najłatwiej wybrać po prostu najbliższy Twojej uczelni lub miejsca zamieszkania. Jeśli w swoim profilu zaznaczyłeś już jeden z oddziałów, jego członkowie organizacji sami się z Tobą skontaktują. Zostanie Ci przydzielony ‘opiekun’, który chętnie pomoże Ci w procesie aplikacji.

Jeśli nie, możesz napisać na ogólną skrzynkę mailową, ale łatwiej i szybciej będzie, jeśli skontaktujesz się z Wiceprzewodniczącym ds. Międzynarodowego Programu Praktyk i Wolontariatów. To osoby, które nadzorują program w oddziale. Spotkanie z członkiem organizacji to czas, kiedy możesz dowiedzieć się więcej o samym programie i przegadać Twoje plany dotyczące wymarzonego kraju.

4. Jeśli znalazłeś ofertę dla siebie, super. Pamiętaj, że możesz zaaplikować na kilka wyjazdów jednocześnie.

Czeka Cię jeszcze rozmowa z członkiem organizacji z kraju, do którego chcesz jechać. Najczęściej odbywa się za pomocą skype’a, po angielsku. Pytania dotyczą głównie Twoich zainteresowań oraz oczekiwań. Poznasz szczegóły projektu w którym masz działać, warunki wyjazdu itd. Jakiś czas po rozmowie (najczęściej trwa to kilka dni), dostaniesz informacje czy się dostałeś.

5. Teraz czas na wszelkie formalności: podpisanie umowy, opłacenie kosztów, kupno biletu i ewentualny wniosek o wizę.

6. … i pakujesz się 🙂

Czy łatwo się dostać?

Ofert jest bardzo, bardzo dużo, więc dostanie się jest stosunkowo łatwe. Trzeba się tylko wykazać cierpliwością przy przeszukiwaniu bazy. W każdej ofercie znajdziesz dokładnie określone kryteria, które musisz spełnić (np. dodatkowy język, znajomość komputera, itd.).

Sprawdź rozmowę z Elą, która z Global Citizen wyjechała już dwa razy.

Czy tylko mi portal opportunities nie działa?

Spokojnie, portal nie działa poprawnie wszystkim. 😉

Wyszukiwanie czegokolwiek jest bardzo pracochłonne, ale każdy musi przez to przejść. Niedługo strona ma być poprawiona, ale raczej nie masz tyle czasu (portal nie działa, tak jak powinien, od założenia – czyli od jakiś 2 lat ;p).

Ja swój wyjazd znalazłam na jednej z wielu grup Facebookowych i tam też radzę Ci szukać wyjazdów. Będziesz mieć pewność, że oferta jest aktualna i możesz też od razu sprawdzić wiarygodność osoby, która ma Cię przyjąć.

Polecam zajrzeć na np.:

https://www.facebook.com/groups/242979722469264/

https://www.facebook.com/groups/198353340286321

i wszystkie inne grupy ze słowem „AIESEC”, „Match”, „Matching”, „GCDP”, „oGCDP”  w tytule. Ogranicz się do grup z dużą liczbą członków, +10k.

Jak się dostać?

W wypadku programu Global Citizen z AIESEC ważne są trzy rzeczy:

 1. Rozmowa z członkiem organizacji  – dzięki temu dowiesz się więcej o samym programie. Im dokładniej opowiesz o swoich planach/marzeniach/oczekiwaniach tym łatwiej będzie można znaleźć oferty odpowiednie dla ciebie.
 2. Przygotowanie CV – wybierając wolontariat zagraniczny nie potrzebujesz żadnego doświadczenia. Członkowie organizacji chętnie pomagają w przygotowaniu życiorysu. 
 3. Rozmowa z członkiem organizacji z kraju, do którego aplikujesz – pamiętaj o kilku rzeczach:
 • sprawdź wcześniej czy na pewno Skype Ci zadziała (nie 3 minuty przed rozmową, wcześniej :P)
 • przygotuj się na możliwe problemy z połączeniem, zwłaszcza gdy rozmawiasz z kimś z drugiego końca świata
 • przygotuj w kilku zdaniach, co powiesz o sobie
 • Więcej o tej rozmowie już wkrótce na blogu 🙂

Global Citizen – Koszt

Koszty wyjazdu na wolontariat zagraniczny Global Citizen zależą od wielu czynników, przede wszystkim od warunków zawartych w ofercie. Zawracajmy więc uwagę na najważniejsze dla nas rzeczy.

Rzeczy, które często pokrywane są w ofercie:

 • zakwaterowanie
 • wyżywienie (najczęściej jeden posiłek dziennie)
 • dostęp do Internetu
 • odbiór z lotniska
 • transport na miejsce projektu

Koszty, które musimy ponieść:

 • koszty organizacyjne AIESEC: 699 zł
 • transport do wybranego kraju
 • wiza (ewentualnie)
 • szczepienia/ubezpieczenie (ewentualnie)

Przykładowa oferta

Obecnie w bazie jest około 2000 ofert, więc jest z czego wybierać. Do przeglądania ofert nie jest potrzebna rejestracja.

Przykładowa oferta (kategoria Marketing):

Różnice między Global Citizen a Global Talents

AIESEC, oprócz prowadzenia wolontariatu zagranicznego Global Citizen, rekrutuje też na staże i praktyki w ramach Global Talents. Poniższa grafika zrobiona kiedyś przez Anię W. – bylą czlonkinię AIESEC w Gdańsku (którą serdecznie pozdrawiam!), dokładnie pokazuje różnice między tymi programami:

Global Citizen Global Talents różnice
Źródło: AIESEC University of Gdańsk

Już wiesz, która opcja jest dla Ciebie? 🙂

Ssuper! Gdzie znajdę więcej informacji?!

Przede wszystkim na stronie internetowej AIESEC.

Bardzo często organizowane są różnego rodzaju wydarzenia promujące wyjazdy, np. spotkania na uczelniach. 

Dostęp do bazy z ofertami: https://opportunities.aiesec.org/ (ang)

Ostatecznie na wymianę pojechałam bardzo daleko i z innym programem 🙂 .
Fajne? Przybij podróżniczą piątkę:

RelatedPost